Какво прави копирайтърът

Съдържание:

Видео: Какво прави копирайтърът

Видео: Какво прави една публикация във Facebook успешна реклама, която привлича правилните клиенти 2024, Може
Anonim

Копирайтърът е човек, чиято работа е да пише рекламни текстове, статии, лозунги по различни теми. Копирайтърите, които познават добре работата си, са търсени и услугите им са добре платени.

Професията на копирайтъра е не по-малко сложна и отговорна сфера на дейност от работата на маркетолог, PR специалист или рекламодател. В края на краищата, копирайтърът трябва не само да има добри теоретични познания в тази област, но и да има практически умения. По този начин можем да заключим, че човек, ангажиран с такава работа, първо изучава информация по дадена тема и след това получава редица ключови думи, които трябва да бъдат равномерно подредени в целия текст. Вярно е, че трябва да се има предвид, че сухият текст няма да представлява особен интерес, следователно авторът трябва да има добра ерудиция и част от хумора, както и да използва творчески подход.

Освен това идеалният копирайтър трябва да може да пише последователно, разбираемо, ясно и просто. Като правило гениалните новаторски идеи на копирайтъра не се раждат спонтанно и шедьовър се появява след дълга старателна работа, провеждаща се в рамките на рекламен бриф, създаден от търговци. Важен момент е фактът, че преди да започне проект, копирайтърът трябва да има ясна представа за целевата аудитория и конкурентите на клиента. Сред личните качества на човек, работещ на такава позиция, трябва да има нестандартно мислене и способността да може да се измисли оригинален ход.

Каква е отговорността на копирайтъра

Задълженията на лице, което се занимава с този вид дейност, включват:

- своевременно предоставяне на рекламна информация;

- разработване на рекламни текстове, писане на статии, създаване на реклама;

- изготвяне на доклади за свършената работа;

- организиране на презентации на заглавия, статии, слогани, сценарии пред шефове или клиенти;

- изпълнение на редакторска, както и информационна и аналитична работа;

- изготвяне на речево съобщение за ръководството за точкуване в пресклубове, телевизия, конференции и радио.

Какво трябва да знае копирайтърът

Копирайтърът трябва да притежава знанията:

- основи на трудовото законодателство;

- средства, методи за реклама и медии;

- основни принципи на медийното планиране;

- специални и общи изисквания за реклама;

- рекламен софтуер и компютри;

- пазарни условия за строителство, стоки и услуги;

- основи на етиката, конкретна и обща психология, филология, социология, естетика;

- практика и теория на рекламния мениджмънт, маркетинга;

- относно защитата на правата на потребителите и разпоредбите за безопасност.