Как се съставя длъжностната характеристика на инженер

Съдържание:

Видео: Как се съставя длъжностната характеристика на инженер

Видео: Как делить числа с остатком? Деление на двузначное число с остатком. 2024, Април
Anonim

Длъжностната характеристика е един от основните нормативни документи, уреждащи работния процес в предприятието. Инструкции се изготвят за всеки служител от ръководителя на звеното (отдела) и уточняват служебните задължения и функции на подчинените му служители.

Инструкции

Етап 1

Използвайте разработените стандартни документи, за да изготвите длъжностна характеристика на инженер, която отговаря на спецификата на предприятието. Не забравяйте да включите следните раздели:

- общи разпоредби;

- функции;

- служебни отговорности;

- права;

- отговорност.

Стъпка 2

Решете кой ще вземе решение за назначаването и освобождаването на инженер, установете необходимите квалификационни изисквания.

Стъпка 3

Избройте в длъжностната характеристика правните актове и разпоредби, от които инженерът трябва да се ръководи в своята дейност. Решете кой ще докладва на специалиста, кой ще наблюдава, кой ще го замести по време на отсъствието му.

Стъпка 4

Установете сферата на дейност на специалиста и дефинирайте областите му на дейност. Избройте конкретните задачи, възложени на инженера в длъжностната характеристика.

Стъпка 5

Посочете в длъжностната характеристика формата на участие на инженера в процеса на управление (насочва, одобрява, осигурява, изпълнява, контролира, координира, представлява, контролира и т.н.). Избройте длъжностните лица, които ще взаимодействат със специалиста, за да обменят официална информация.

Стъпка 6

Избройте правата, предоставени на инженер за изпълнение на възложените му функции и отговорности. Установете видовете отговорност за несвоевременно и некачествено изпълнение от специалист по трудови задължения.

Стъпка 7

Ако е необходимо, разработете други раздели от инструкциите на инженера във връзка със спецификата на индустрията, предприятието. Това могат да бъдат критериите за оценка на качеството на работа, режима на работа, процедурата за сертифициране и др.).

Стъпка 8

Отпечатайте длъжностната характеристика в три екземпляра: за ръководителя на отдела, за отдела за персонал и за служителя. Одобрете документа от ръководителя на организацията. Дайте на служителя копие от длъжностната характеристика срещу подпис.