GUI е главният инженер на проекта: длъжностна характеристика

Съдържание:

Видео: GUI е главният инженер на проекта: длъжностна характеристика

Видео: ГЛАВНЫЙ ИНЖЕНЕР ПРОЕКТА Часть1 2024, Може
Anonim

В момента клиентите избират дизайнерски организации въз основа на качеството на предлаганите услуги във връзка с цените и условията. И в този случай ключовата фигура на всеки строителен план играе важна роля - главният инженер по проекти (ЗИП). Важно е да се разбере, че длъжностната характеристика на този специалист се състои от доста широк кръг от отговорности, които, разбира се, включват одобрение на проектната документация в съответствие с всички приложими строителни норми.

Главният инженер по проекти е ключова фигура в изграждането на всяко съоръжение

В здравия разум главният инженер по проекти е специалист с висше образование в областта на строителството и съответния трудов опит. Освен това тази позиция предполага отлични управленски и организационни умения. Освен това ISU трябва редовно да потвърждава своите професионални умения в опреснителни курсове. Трябва да се разбере, че качеството на целия проект пряко зависи от нивото на образование, креативност и трудов опит на този специалист. В крайна сметка нуждите на клиента се реализират в конкретен строителен обект изключително в съответствие с неговите уникални и модерни идеи.

Интересното е, че все още съществува мнението, че ISU носи пълна отговорност за цялата техническа документация. Но състоянието на нещата в бранша отдавна се е променило. В момента тази позиция е сравнима с традиционната концепция за „мениджър на проекти“. В кратка форма отговорностите на ISU се свеждат до навременни инвестиции и постигане на максимална финансова ефективност. Тоест икономическият аспект, свързан с оптимизирането на производствените процеси, е на преден план. И всички технически въпроси, макар и със съгласието на главния инженер на проекта, въпреки това се разработват и прилагат на местно ниво от по-тесни специалисти. Трябва да се има предвид, че ISU е само един от участниците в глобалния процес на изграждане за изпълнението на проекта и дори няма физическа възможност да контролира всичките му етапи.

Общи понятия за длъжността главен инженер на проекта

Мнозина вярват, че в случай на авария цялата юридическа отговорност ще лежи върху плещите на главния инженер на проекта. На практика разследването за повдигане на обвинения ще идентифицира прекия виновник в грешните строителни изчисления. Разбира се, ISU, която постави своя подпис върху проектната документация, носи в този случай консолидирана отговорност с организацията, предоставила експертното становище. Важно е обаче да се разбере, че днес работодателят не наема най-квалифицирания специалист в строителен проект за тази длъжност, а опитен организатор, който за предпочитане има и второ икономическо или специализирано образование и комуникационни умения.

GIP е лидер на строителния проект на първо място

В действителност ISU редовно изпълнява основната задача на арбитъра, като примирява множеството противоречия, възникващи между различните участници в проекта. Той винаги защитава страната на инвеститора и стриктно следи за изпълнението на условията за безопасност, а в спорни ситуации между тесни специалисти (например между електротехник и топлотехник), той се ръководи изключително от икономическа целесъобразност за тяхното регулиране.

Няма специални изисквания към кандидата за позицията на ISU. В този случай е необходимо само ясно изпълнение на техните задължения и ефективно използване на правата. При равни други условия важно предимство при избора на директен кандидат за длъжността ръководител на проекта е наличието на втора диплома (заедно с профилна).

Освен това се смята, че е възможно да се повери на търсещия работа длъжността графичен потребителски интерфейс само ако има поне осем години опит в тази свободна позиция. А за големите промишлени съоръжения такава квалификация трябва да бъде най-малко десет години. По този начин възрастта на кандидата, въз основа на посочените параметри, трябва да бъде най-малко тридесет години. Интересно е, че просто няма горни граници на позицията на ръководител на проекти, тъй като безценният опит на хората от средното и по-старото поколение трудно може да бъде надценен.

Длъжностна характеристика на главния инженер на проекта

Ръководителят на проекта е ключово лице с широк кръг от отговорности, което включва следното:

Одобрението на проекта на всички етапи на строителството е важен елемент от работата на GUI

- да извършва техническо ръководство по всички проучвателни и проектни работи;

- да осъществява авторски контрол върху изграждането и въвеждането в експлоатация на строително съоръжение;

- да предприеме цялостни мерки за подобряване на качеството на проектната и сметна документация;

- формират задачи за подизпълнители (контролират изпълнението им) и работни графици;

- изготвя информационни резюмета за сключване на договори с клиенти;

- да упражнява контрол върху патентната чистота и патентоспособност на оборудването и материалите, които се използват за първи път;

- да защитава проекта, включително обосновка на всички отклонения от действащите строителни правила и разпоредби;

- да извърши пълна оценка на рисковете, свързани с изпълнението на проекта;

- изготвя изчерпателно заключение относно всички предложения за рационализация и изобретения на участниците в проекта;

- правите редовен преглед на степента на удовлетвореност на клиентите от качеството на услугите, предоставяни от строителната организация;

- да защитава проекта във всички власти и опит;

- да поддържа постоянно взаимодействие с държавни и недържавни структури в областта на експертните оценки;

- да се разпредели отговорността между мениджърите и разработчиците на дизайнерски решения;

- да се осигури оптимално взаимодействие на всички включени услуги на работодателя (счетоводство, договорна служба и др.);

- да организира набор от мерки за установяване на оптимално съответствие между техническата документация и проектните разчети;

- разработване на препоръки за потенциални кандидати за позицията на разработчици на конкретни дизайнерски решения;

- да приложи набор от мерки за намаляване на разходите за създаване на проектна документация.

GUI права

Тъй като в момента авторският надзор не е предвиден от съответните разпоредби, тези функции по правило се предоставят само в местната документация. Така че, съгласно длъжностната характеристика, ISU има право да участва в следните дейности по проекта:

GUI е лицето на проекта

- работна комисия за избор на обекти и маршрути за строителство;

- проучване и проектиране на инженерни комуникации;

- търгове и търгове за производство на проектни и проучвателни работи;

- преговори за сключване на договори с изпълнители;

- процесът на изготвяне на предложения за промяна на проектната и сметна документация в съответствие с новите законови изисквания.

Отговорността на ISU

Главният инженер на проекта, в рамките на работните си задължения, трябва стриктно да се ръководи от правните норми, които са в сила у нас, включително SNiP, Кодекс за градоустройство и GOST.

Още на етапа на планиране GUI знае как ще изглежда завършената сграда

GUI е пряко отговорен за практическото прилагане на изискванията на GOST ISO 9001-2011 и GOST ISO 9001-2015. Той трябва редовно да се занимава със самообразование, за да подобри квалификацията си, периодично да преминава обучение в съответните ведомствени курсове. Компетентният ръководител на проекти трябва да има пълно разбиране на системата за управление и организацията на производствените процеси в предприятието. Неговите области на компетентност включват всички обещаващи строителни разработки, както и правилата за защита на труда и защитните норми за патент и авторско право.

Ръководителят на проекта, в рамките, предвидени от руското законодателство, отговаря за техническите и икономическите показатели и архитектурните решения на строителната площадка. Той е длъжен да изготви сметката и проектната документация своевременно и изцяло, както и стриктно да се придържа към длъжностната характеристика.

Наскоро беше въведена длъжността асистент на тазобедрената става, която предвижда обучение на млад персонал за тази отговорна и сложна работа.